Łąki się zażółciły od mniszków lekarskich, popularnie zwanych mleczami. W dzieciństwie zastanawiałam się skąd ich nazwa, teraz wiem, że są wspaniałym naturalnym lekiem - choć niestety zapomnianym i niedocenianym. Właściwie cała roślina ma właściwości lecznicze. O liściach i korzeniu mniszka napiszę późnym latem, bo wtedy się je zbiera i suszy, a dziś słów kilka o kwiatach, z których można przygotować leczniczy miodek.
Syrop z mleczy ma właściwości przeciwwirusowe i przeciwzapalne dlatego jest stosowany główne jako środek na przeziębienie, kaszel i ból gardła. To jednak nie wszystko. Jest żółciopędny, a także oczyszcza i odtruwa organizm.
Kwiaty mlecza najlepiej zbierz w maju, bo są wtedy największe i nie mają posmaku goryczy. Najlepiej zrób to w słoneczne przedpołudnie, ponieważ są wtedy najbardziej rozchylone. Po zerwaniu, rozłóż główki na białym papierze na około godzinę, aby dać szansę wszystkim robaczkom na wyjście z nich.
Syrop z mniszka
A oto przepis na leczniczy syrop z mleczy. Przygotowanie rozkłada się na dwa dni, ale jest bardzo proste i nie zajmuje dużo czasu. Z podanych składników powinnaś otrzymać około 7 słoików po 300 ml.
Składki:

- 500 kwiatów mlecza
- 1,5 l wody
- 3 cytryny
- ok 2 kg cukru
Przygotowanie:
- Cytryny dokładnie umyj. Wyciśnij z nich sok i odstaw.
- Oczyszczone z robaczków kwiaty oraz skórki i miąższ z cytryn zalej zimną wodą, zagotuj i gotuj 15 minut. Zostaw do zaparzenia do następnego dnia.
- Na drugi dzień odcedź wywar. Dodaj wcześniej wyciśnięty sok z 3 cytryn i cukier (ja dodaję tylko 1,5 kg, ale jak jesteście bardziej słodkolubni, dodaj 2 kg). Dokładnie wymieszaj.
- Gotuj na małym ogniu przez 1,5 godziny od czasu do czasu mieszając.
- Gorący syrop wlej do słoików i od razu zakręć.
- Przechowuj w chłodnym zacienionym miejscu przez kilka miesięcy.
Syropem możesz słodzić herbatę lub dodać go do wody. Moje dzieci uwielbiają taki napój!
Napar z mleczy
Kwiaty mlecza można też suszyć, aby później przygotować z nich napar obniżający poziom glukozy we krwi. Przygotowanie jest proste: 2 łyżeczki suszu zalej wrzątkiem i parz przez 10 minut. Zaleca się pić po pól szklanki dwa razy dziennie.
Już wkrótce napiszę o kolejnym leczniczym zielsku jakie warto zerwać w maju - pokrzywie. Subskrybuj blog Mamy czas na kawę przez e-mail, żeby nie przegapić następnego wpisu - dostaniesz go na maila.
Przygotowujecie syrop z mniszka lekarskiego? Jestem ciekawa jakie jeszcze "pospolite zielsko" stosujecie jako lekarstwo?
Myslisz, ze zamiast cukru mozna dodac ksylitol? Staram sie unikac zwyklego cukru. Pozdrawiam, Daria
OdpowiedzUsuńTak, można. Powinny wystarczyć 2 szklanki plus 2 łyżki miodu. Warto go dodać bo konserwuje i nasz syrop dotrwa do zimy.
UsuńZnalazłam też przepis z samym miodem i bez gotowania: http://zielonyzagonek.pl/syrop-mniszkowy-bez-cukru/
A można cukier czymś zastąpić?
OdpowiedzUsuńTak, ksylitolem i miodem.
UsuńTeraz zastanawiam się czy jak mam alergię na mlecze, to mogę stosować...Chociaż to chyba tylko na pyłki ☺
OdpowiedzUsuń